Uciazliwy problem z zasilaczem ATX 300W

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
piotr-edmcm
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 16
Rejestracja: ndz 06 lut 2005, 20:40
Kontaktowanie:

Uciazliwy problem z zasilaczem ATX 300W

Postautor: piotr-edmcm » pn 07 lut 2005, 2:21

Witam mam problem z naprawa zasilacza atx niestety nie mam nazwy firmy tego zasilacza brak górnych blach , oznaczenie plyty od strony druku to cg-13 . Uszkodzenie polega na tym ,ze jak podam napicie 220v bez rozruchu to na us-KA7500 na nozce 12 jest napiecie 1.5V , a tam wlasnie powinno byc podawane napiecie zedu ok 15V ,tak musle bo sprawdzalem na innych zasilaczach innegi producenta. Po zalaczeniu zasilacza czyli zwarciu kabelka szarego z zielonym wiatrak rusza z tak zwana czykawka , miezylem napiecia na wyjsciu zasilacza sa niestabilne np: raz 4.5V zachwile 7V. Wymienilem US KA7500 , sprawdzilem tranzystory po stronie pierwotnej , diody po wturnej , sprawdzilem chyba wszystko i nadal niewiem o co chodzi z tym zasilaczem . Walcze z nim juz dlugi czasi nic mi nie przychodzi do glowy a ch transoptor po stronie wtornej ma napiecia 5.4V i 4.3V po pierwotnej nie ma zadnego napiecia .
Bardzo prosze o pomoc bede wdzieczny pozdrawiam Piotr

jang

Postautor: jang » pn 07 lut 2005, 10:10

Jeśli nie masz doświadczenia w naprawie zasilaczy to lepiej odłóż go na półkę... Ale tak na serio - sprawdź kondensatorki elektrolityczne. Jeśli jednak to nie da rezultatu - zastosuj się do pkt.1 mojej wypowiedzi. Widziałem ( i chyba wielu ludzi widziało) co potrafi zrobić zasilacz z resztą komputera. Nie jest to zbyt zachęcający widok.... Sam zasilacz nie jest dość drogą sprawą. Możesz się potrudzić ale szczerze odradzam. KA7500 - TL494, n.12 to zasilanie tegoż elementu. Jak tam jest dziwnie małe napięcie to przyczyną może być uszkdzony-"wyschnięty" kondensator. To startowanie wentylatora też na to wskazuje. Pozdrawiam. jang-gość

piotr-edmcm
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 16
Rejestracja: ndz 06 lut 2005, 20:40
Kontaktowanie:

Postautor: piotr-edmcm » pn 07 lut 2005, 13:21

dzieki za odpowiedz ale mam takie 4 zasilacze tej samej firmy i w kazdym jest to samo uszkodzenie ,co do elektrolitow to wymienilem po stronie pierwotnej i na zasilaniu tego US KA7500 do 12 nozki i dalej jest napiecie zedu 1.5V moim zdaniem cos te zasilanie obciaza ale nie jestem pewien dlatego pisze o tym na forum zeby ktos z was mi pomog z ta usterka , moze ktos mial taka juz usterke , czekam na podpowiedz z gory dzieki pozdrawiam Piotr

PI

atx

Postautor: PI » pn 07 lut 2005, 17:41

Witam; gorąco popieram wymiane uszkodzonego zasilacza na nowy i to sprawdzonej firmy. Odpowiednie info można znaleźć w sieci. Jest zbyt duże ryzyko uszkodzenia kompa. Ale w celachedukacyjnych załączam dwa schematy zasilaczy ATX. Jeszce jedno - ogromna wiekszość tych zasilaczy jest oparta na tych samych układach lub ich zamiennikach, róznice ukladowe sa subtelne.
PI
Załączniki
ATX_psu_schematic.pdf
na razie jednak jeden
(52.19 KiB) Pobrany 2530 razy

Gość

Postautor: Gość » pn 07 lut 2005, 17:54

dziękuje za schemacik przepraszam ale taki właśnie mam tylko bez opisu ,sprubuje go przetłumaczyć może coś sie dowiem ,Potrzebuje jakiś inny schemat ATX 300W jak by ktoś miał lub porade fachowca w celu naprawienia tego zasilacza a nie wymiany na nowy ,bo to nie sztuka tak naprawiać
wymieniając na nowy dziękuje za szczere chęci pozdrawiam Piotr.

PI

atx

Postautor: PI » pn 07 lut 2005, 19:43

Witam ponownie. Szanowny kolega jest dośc uparty, ale to może i dobrze;
wszyscy na ogół najlepiej uczymy sie na własnych błędach; może zasilacz atx nie jest trudny w naprawie, ale warunki naprawy są krytyczne.
Zatem proponuje przejrzec czasopismo "Serwis Elektroniki" nr-y 7,8 i 9 z 2003roku. Jest tam cykl artykułów napisanych przez świetnych fachowców
o działaniu i naprawach tych zasilaczy. Ja nie mam upowaznienia do kopiowania i dystrybucji tych materiałów - prawo autorskie!!!!!
PI

Gość

Postautor: Gość » wt 08 lut 2005, 0:17

Dziękuje !!! wreszcie profesjonalne podejście do problemu z jakim od dłuższego czasu walcze oczywiście z przerwami bo zwariować można jak się wkółko te same elementy mierzy ,jutro będe szukał tych nómerów u znajomych ,mam nadzieje ,że znajdę i mi pomogą w rozwiązaniu usterki w tym zasilaczu z góry dzięki pozdrawiam Piotr.

PI

atx...

Postautor: PI » wt 08 lut 2005, 0:58

Witam; jeszcze jedno - załączam drugiego pdf'a z innym zasilaczem.
Jak mozna sie zorientować, poza sterownikiem SG6105, ten zasilacz, co do istoty konstrukcji, a więc układów przetwarzania napięcia jest taki sam, jak te z KA7500 i TL494(=KA7500); zresztą SG6105 jest jakby znacznie ulepszona wersją tych układów - zawiera wewnatrz oprócz sterownika także komparatory i układy nadzoru (~TL431), co zmniejsza ilość scalaków w układzie.
Jeszcze jedno - bardzo waznym elementem atx ps'a jest zasilacz pomocniczy STANDBY, który pracuje ciągle, kiedy komp jest wyłączony; dostarcza on napięcia startowego +5V do płyty głównej i +12V do sterownika, aby umożliwić jego start. Dość często to własnie ten zasilacz (jest jakby odrębnym zespołem w całym układzie) jest przyczyna kłopotów ze startem zasilacza głównego. Dlatego to własnie jego nalezy w pierwszym rzędzie dokładnie sprawdzic.
Jak zaznaczyłem, jest to układ prawie niezalezny od reszty zasilacza, pracuje ciągle i nie wymaga podawania startu na przewód zielony. Druga sprawa - zasilacz główny przy próbach załączenia powinien byc choćby częściowo obciązony, np. na liniach 5 i 12V. Po pełnym starcie zasilacza głównego, zasilacz STDBY wyłącza się.
To kilka podstawowych uwag, całość wymaga znacznie obszerniejszego omówienia.
PI
Załączniki
ATX350.pdf
(218.95 KiB) Pobrany 2135 razy

Gość

Postautor: Gość » wt 08 lut 2005, 1:56

Jeszcze raz dziękuje widze że chmury się pomału przejaśniają dzięki drugiemu schemacikowi ma następny jest tam stronka http:// po rosyjsku ale dałem sobie rade i dzięki za podpowiedz!!! pozdrowienia Piotr.
ps.jak znajde usterke to napisze o niej co to było za cholerstwo narazie.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 47 gości

cron