Dźwięki z monitora

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Dźwięki z monitora

Postautor: movzx » śr 02 lis 2005, 21:17

Mam pytanie (raczej z ciekawosci) do osob ktore maja glebsze pojecie o dzialaniu TV / monitora.
Otoz ostatnio czesto zdarza mi sie (i w TV i w moim monitorze) zjawisko "piszczenia" czy wrecz "cwierkania" - czasem bardzo dziwacznie to brzmi.

Z tego co wiem zrodlem tych odglosow jest przetwornica. Ciekaw jestem dlaczego powstaja takie dzwieki i czy nie jest to "preludium" jakiejs awarii..
Pozdr.

PI

Postautor: PI » czw 03 lis 2005, 0:39

Witam; ćwierkac lub piszczec mogą rózne elementy, niekoniecznie musi to byc zwiastunem jakiegos uszkodzenia, chociaz w jakims niewielkim stopniu......??? Te elementy to: trafo przetwornicy, trafo linii (FBT), cewki odchylajace, dławiki lub inne transformatory, które wystepują szczególnie w monitorze. Dobrze jest w takich przypadkach obserwowac obraz na ekranie - jeżeli towarzysza tym efektom jakiekolwiek zmiany w obrazie (w geometrii, jasności), to juz jest jakis w miare znaczący sygnał. Trudno jednak wskazac jednoznacznie źródło i przyczynę.
PI

PI

Postautor: PI » czw 03 lis 2005, 1:15

Znów ja... (musiałem na chwilę przerwać, bo miałem awarię z psem...)
wyraźne poćwierkiwanie przetwornicy ma miejce, gdy pracuje ona w warunkach znacznego przeciążenia lub wrecz zwarcia po stronie wtórnej, jednak wtedy monitor czy TV po prostu nie działaja, lub ich "życie" jest wyraźnie nieprawidłowe - wystepuja objawy nie budzace wątpliwości co do stanu urządzenia. Poza tym, osoby majace bardzo dobry, nie uszkodzony słuch, głównie osoby młode, słyszą zazwyczaj częstotliwość generowana w sposób naturalny przez układ odchylania poziomego. Nie dotyczy to raczej monitora, a juz w szczególności LCD. Miałem przypadek, że ćwierkały filtry przeciwzakłóceniowe w obwodzie zasilania sieciowego, ale jest to sytuacja dośc wyjatkowa. Sposobem na wyszukanie takiego elementu, jeżeli dzieje sie to ciągle jest uciskanie rdzeni, najlepiej jakimś niemetalowym narzędziem. Poza tym, jeżeli nic dodatkowo się nie dzieje, po prostu odpuścić sobie problem.
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » czw 03 lis 2005, 22:44

Problem jest "odpuszczony" bo pytam tylko z ciekawosci... dziekuje :)
Poza tym - ostatnio sporo bylo na temat "trafa linii" w postach o naprawie TV - i o napieciach jakie ono wytwarza. Kiedys :) sadzilem ze jego jedyna funkcja jest wytwarzanie WN do kineskopu... ale jak widze, sprawa nie jest taka prosta.
Wiec chcialbym (znow z ciekawosci :) uporzadkowac swoja wiedze. Zastrzegam ze nie mam zadnej literatury na ten temat i dlatego wystawiam na probe cierpliwosc innych forumowiczow, zwlaszcza PI ;)
Pozdr.

PI

Postautor: PI » pt 04 lis 2005, 0:04

Witam; a że forum ma charakter przede wszystkiem edukacyjny, to dlatego cierpliwie wypisuję, co wiem. Sutuacja jest dośc rózna w OTV i w monitorach. W OTV jest w zasadzie regułą,że FBT (fly back transformer) wytwarza poza wysokim napięciem dla anody kineskopu także kilka innych napięć - zależy to od pomysłów konstruktorów układu. Nie ma tu sztywnych regół. Prawie zawsze jest to napiecie dla koncowych wzmacniaczy wizji, bardzo często dla wzmacniacza odchylania pionowego, często tez dla innych bloków OTV - ale, podkreslam, nie ma tu sztywnych regół. Uzasadnienie jest proste - FBT pracuje równolegle z układem odchylania poziomego ( nazywanie FBT trafem linii nie jest tak naprawde prawidłowe). Wykorzystuje energię zgromadzoną w cewkach H w czasie biegu powrotnego strumienia elektronów (okres wygaszania). Jest to spora energia i dlatego warto cos z nia zrobic. W monitorach funkcje odchylania i wytwarzania wysokiego napiecia są dość często rozdzielone.
Wykonuja je dwa całkowicie niezależne układy, chociaz trafo wysokiego napięcia i tu spełnia podobne funkcje, jakkolwiek nie korzysta z energii układu odchylającego a jest rodzajem przetwornicy napięcia. Jest tak dlatego m.in., że układ odchylania w monitorach pracuje z róznymi częstotliwosciami i wobec tego współpraca z FBT była by mocno utrudniona, zwłaszcza w zakresie wytwarzania stabilnych napięć wyjściowych. Chociaz takie rozwiązania (podobne do układów w OTV) spotykane były w małych monitorach 14 i 15 cali. Ale pracowały one najwyżej w dwóch rozdzielczosciach. Nie jest to pełna informacja o specyfice tych układów, jest jeszcze wiele subtelności do omówienia, ale istota rzeczy, mam nadzieje, została wyjasniona. Jeszce jedno - w monitorach, tych "bardziej dorosłych" w zasadzie wszystkie napięcia zasilające wytwarzane sa w zasilaczu głównym (przetwornicy); część z nich podlega w dalszej części układu dodatkowo stabilizacji i (lub) redukcji, głównie za pomoca układów typu PWM. Dotyczy to zwłaszcza zasilania układu odchylania poziomego - bo zaleznie od rozdzielczości zmienia sie napięcie systemowe. Tak samo jest w układzie wytwarzania wysokiego napięcia (EHT). Uffff........ wystarczy.
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 04 lis 2005, 1:10

Brak mi slow uznania... wiedza w postaci skondensowanej i zarazem przejrzystej :D
Tak ze zadam (dla kompletnosci i ostatnie w tym temacie, obiecuje ;) pytanie: co to jest napiecie systemowe? Bo o nim tez bylo i nie wiem co to...
Pozdr. (i wielkie dzieki)

PI

Postautor: PI » pt 04 lis 2005, 13:50

Witam; tak okresla się wytwarzane przez przetwornicę napiecie zasilajace układ odchylania poziomego. Jest ono w przypadku OTV bardzo wazne, podaje się je zazwyczaj z dokładnościa do 0,5V. Jeżeli istnieje w OTV dodatkowy układ nadzoru napięć wyjściowych z przetwornicy, to własnie to napiecie jest próbkowane i podawane do układu sprzężenia zwrotnego oddziałującego na przetwornicę (np.poprzez transoptor) lub przez inne, bardziej wyrafinowane rozwiązania układowe. Jest tu spora róznorodnośc i tez nie ma jakiejś jednej ścisłej reguły. Sa OTV w których są np dwa zasilacze o rozdzielonych funkcjach, których działanie polega na zależności typu master - slave, są układy z odrębnym zasilaczem stand-by - zarówno typu SMPS (Switched Mode Power Supply), jak i klasyczne transformatorowe - ich zadaniem jest zapewnienie pracy CCU (Central Computer Unit), kiedy zasilacz główny "śpi". Jeżeli chodzi o te sprawy, to najwięcej udziwnień jest w odbiornikach Grundiga, Thomsona i Philipsa.
Thomson (bazujacy w wielu modelach na rozwiązaniach Telefunkena i Saby) popada czasem w lekka paranoję w zakresie układów zasilania i zabezpieczen obwodów zasilania; są to często rozwiązania wymagajace długiej i zmudnej analizy. Sa tez z tego powodu dość trudne do diagnozowania. ( np chassis ICC9, ICC19, ICC20 itp). To tyle w duzym skrócie. Pozdrowienia.
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 04 lis 2005, 17:58

Wielkie dzieki :D
Nie zaoferuje piva (jak jeden z moich poprzednikow) - z powodow nazwijmy to "ideologicznych"...
Ale jesli moja tzw. "wiedza" moze sie kiedys przydac to bardzo chetnie sprobuje sie zrewanzowac - w miare mozliwosci.
Pozdr.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 7 gości

cron