PANOWIE, JAK SPRAWDZIC TRAFOPOWIELACZ???

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
KRYSTIAN
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: wt 03 lut 2004, 13:51

PANOWIE, JAK SPRAWDZIC TRAFOPOWIELACZ???

Postautor: KRYSTIAN » wt 03 lut 2004, 14:17

TYP ETF39L1O45AZ CHODZI MI GLOWNIE O WYSOKIE NAPIECIE. MONITOR NIE CHCE ZASWIECIC CHOCIAZ NAPIECIE DO TRAFA JEST DOSTARCZANE. KINESKOP NA 100% SPRAWNY. PROSZE O POMOC!

Awatar użytkownika
DiZMar
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 23
Rejestracja: czw 05 lut 2004, 17:20
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontaktowanie:

Jak...

Postautor: DiZMar » czw 05 lut 2004, 17:32

1.Czy pracuje WN i nie świeci kinol, czy brak WN
2.Jeżeli jest WN sprawdzić napięcia na kineskopie S2, katody., jeżeli jest S2 można na krótko prywrzeć katodę R lub B lub G do masy. Kinol powinen zaświecić. Jeżeli nie zświeci może być uszkodzony trafopowielacz lub kinol. Jeżeli zaświeci cały to sterowanie katodami, jeżeli poziomy pasek to układ odchylania pionowego.
3.Jeżeli brak WN a napięcie zasilania lini przechodzi przez tafo WN (jest na C tranzystora linii)to odczepiłbym się od trafopowielacza i cofnął do sterowania linii i ewentualnie zał.monitora przez sygnał z PC a to już część cyfrowa i wyższa szkoła jazdy. Bez schematu trudno.
Pozdrowienia z Podlasia (nie mylić z województwem podlaskim)

KW
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: śr 16 lip 2003, 1:39

Postautor: KW » pt 06 lut 2004, 0:59

W trafopowielaczach monitorowych najczęściej uszkadzały się kondensatory. Wysokie napięcie pojawia się na chwilę a później wyłącza go układ protekcji, do którego jest podawany sygnał z trafopowielacza z takzwanego bledera czyli zespołu potencjometrów i ewentualnie kondensatora, który może być uszkodzony. Najlepiej sprawdzić trafo na specjalnym przyżądzie do sprawdzania transformatorów, który imituje jego pracę w układzie. Druga prostsza metoda to podłączyć jego uzwojenie kolektorowe równolegle z innym pracującym uzwojeniem kolektorowym w innym monitorze. Trzeba wtedy zewrzeć wszystkie początki pozostałych uzwojeń oraz dolną część uzwojenia WN, a także dolne wyprowadzenia potencjometrów i tego nieszczęsnego kondensatora.
Teraz można pomierzyć wszystkie napięcia i sprawdzić czy się nie grzeje.
Jednak koniecznym warunkiem jest aby napięcie zasilające stopień WN było takie samo w monitorze z którego pochodzi transformator jak i w monitorze, w którym dokonujesz sprawdzenia.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 20 gości

cron