!!! SPAWA PILNA !!!

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
zegewe
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: śr 18 maja 2005, 0:58

!!! SPAWA PILNA !!!

Postautor: zegewe » śr 18 maja 2005, 0:59

Witam
Mam powazny problem. Mój znajomy ma syna, który do 25 maja ma oddac Prace Dyplomowa. Poprosil mnie o pomoc a ja nie mogę przyniesc oczekiwanego efektu. A w sumie chodzi o drobny szczegol, który uwieczni cala prace sukcesem.
Jest to rejestr przesuwny, zrobiony na ukladach UCY 74132, UCY 7474, UCY 7476 i chyba UCY 7400. Przy odpowiednim polaczeniu po kazdorazowym zadawaniu impulsu przyciskiem monostabilnym (powracajacy do poczatkowego polozenia) , na tablicy kazdorazowo po kolei powinny się zapalac cztery diody. Obecnie jest tak, ze zapalaja się one roznie, raz wszystkie, raz 1 + 2 + 3 i 4 razem itp.
Dodam, ze na poczatku uklad zostal sprawdzony na posczegolnych bramkach i było O.K.
Po podlaczeniu okazalo się , ze czasami wystepuja stany nieustalone, chyba z powodu zbyt duzego spadku napiecia i zaczely się dziac cuda.
Jego promotor (profesor z tej samej szkoly) stwerdzil , ze sa to normalne objawy i wlutowal pare kondensatorow. Dzialanie ukladu się polepszylo ale nie do konca. Nastepnego razu kondensatory zastapil mniejszymi i dolozyl pare rezystorow. I tak zostalo do teraz , bo nastepnego razu nie było gdyz promotor wyladowal w szpitalu i nie ma mozliwosci z nim kontaktu na ten temat.
Proszę o podanie wartosci kondensatorow i ewentualnie oporow jakie trzeba wlutowac i w których miejscach aby sytuacja powrocila do normy.

SPRAWA PILNA !!!!

Z poważaniem
Zbyszek

jang

Postautor: jang » śr 18 maja 2005, 10:58

Schemacik poslij lub zaprezentuj.

zegewe
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: śr 18 maja 2005, 0:58

Postautor: zegewe » śr 18 maja 2005, 15:31

Gdy pojadę do chłopaka, to wyciągnę schemat, ale przydałoby się, aby cos wskórać pozytywnego przy kolejnych odwiedzinach. Mówiłem mu, ze opisze problem na forum, wiec liczymy na pomoc z Waszej strony.
Zwlaszcza, ze zostalo tylko tydzien czasu.

jang

Postautor: jang » śr 18 maja 2005, 16:03

Pomoc w odkłócaniu (tak przypuszczam) urządzenia w którym .... może jest jeszcze jakiś taki scalak? Bez sensu. Błądzenie. Zakładam z góry,że wszystkie zasady łączenia elementów cyfrowych są zachowane. Proszę nie zapomnieć o niepozostawianiu w stanie wolnym jakichkolwiek wejść elementów cyfrowych (bramek bądź przerzutników). Proszę je podwiesić do +5V przez jakies rezystory. Ale to jedna z ofert poprawy stanu urządzenia. Kondensatory blokujące układy (najlepiej 100n tuż przy nóżkach). Tyle "po omacku" :).

zegewe
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: śr 18 maja 2005, 0:58

Postautor: zegewe » śr 18 maja 2005, 20:45

Na razie dzieki , jutro wyprobuje i opowiem o efektach.
Pozdrawiam
Zbyszek

zegewe
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: śr 18 maja 2005, 0:58

Postautor: zegewe » pt 20 maja 2005, 2:12

Już jest dobrze. Dziekuje wszystkim za wspolprace. Przekazalem chlopakowi wszystkie materialy dotyczace powyzszego tematu. Okazalo się , ze wystarczylo dolozyc rownolegle kondensatory do przyciskow zadajacych impulsy. Powiedzialem przyciskow, bo sa tam dwa takie uklady, jeden na UCY 74132, a drugi na UCY 7400. W ukladach już były dodane opory do masy i zasilania. Chcialem zmienic same przyciski na lepsze ale niestety, nigdzie w okolicy tego nie było. Trudnosc polega na tym, ze sa to przyciski zwierno- rozwierne (jenoczesnie), po jednym styku NC i NO. A wszedzie sa szybkoreagujace ale z pojedynczymi stykami, albo NC, albo tylko NO. Okazalo się, ze najlepiej uklad funckcjonuje jak dolozylem po ok. 200nF rownolegle na styk NO i jednoczesnie na NC.
Z godnie z Waszymi zalozeniami pokupowalem czesci do ewentualnej podmiany lub dokladek, calosc wyszla niecale ponad 20 zlotych. Wszystko pozostawilem chlopakowi z instruktazem ewentualnego ich wykorzystania.
Teraz powiedzial, ze już jest OK. i wszystko może sobie posprawdzac. Same uklady wyjsciowe były sprawne, przyczyna powiklan była w przyciskach. Choc moznaby było jeszcze doliczyc teorie zasilania (jego spadku), bo wystepowaly (ale minimalne – jedna dioda i tylko jedno zdarzenie) zaklocenia przy pierwszej probie i po dluzszym „nagrzaniu” maszyny.
Jako takim schematem chlopak nie dysponuje, robil to wg pojedynczych zalozen ukladow. Na jego odrysowanie tez nie za bardzo jest czas , bo obecnie jest w trakcie zdawania matury.
Jedynie czego jeszcze poszukuje to polskich opisow i charakterystyk ukladow oraz pzrykladow cwiczen do tych ukladow. Sa jeszcze (oprocz 74132 , 7474, 7476) LS164, 7400, 7430. Można sprawdzic nie tylko dzialanie rejestru przesuwnego ale i pierscieniowego itd.
Wszystkich uzytkownikow, którzy pospieszyli z pomoca serdecznie pozdrawiam.
Zbyszek.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości