Do wyskalowania woltomierza magnetoelektrycznego (zapewne) potrzebna byłaby w tym przypadku znajomość prądu ustroju pomiarowego czyli wiedza, jaki prąd należy przepuścić przez miernik (bez żadnych rezystorów wewnątrz....) aby wskazówka wychyliła się maksymalnie. Do obliczeń konieczna byłaby równiż rezystanja owego ustroju. Wtedy można byłoby obliczyć wartość koniecznego rezystora posobnikowego rozwiązując najzwyklajsze oczko obwodu. Powyższe dane raczaj występują rzadko na ustrojach poiarowych, więc:
1. W woltomierzu wyskalowanym aktualnie na 40V badamy rezystancję samego rezystora posobnikowego.
2. W miejsce tegoż rezystora wstawiamy potencjometr o takiej samej, albo większej wartości (za mała wartość potencjometru grozi zniszczeniem woltomierza, za duża utrudni kalibrację).
3. Ustawiamy dołączony potencjometr na maksymalną wartość rezystancji.
4. Podłączamy układ do żródła napięcia o wartości 20V. Woltomierz powinien pokazać połowę maksymalnej swojej wartości

.
5. Dołączonym potencjometrem doprowadzamy wskazanie woltomierza do wartości maksymalnej. Dobrze jest oczywiście na bieżąco porównywać napięcie żródła poprzez dodatkowy miernik wzorcowy, zalecany miernik wzorcowy powinien być o klasę lepszy niż miernik kalibrowany.
Wskazania kalibrowanego woltomierza należałoby sprawdzić w kilku punktach nowego zakresu pomiarowego.
6. Wymontowujemy dołączony potencometr, mierzymy jego rezystancję, i już teraz dobieramy odpowiedni rezystor stały, lub składamy z kilku o potrzebnej wartości, wstawiamy w miejsce potencjometru....i to już wszystko.
Oczywiście dobrze jest wszystko sprawdzić ponownie po montażu nowego rezystora, w miarę potrzeby korygując jego wartość, poczym zostanie już tylko narysowanie nowej skali, o ile jest to konieczne.